Nazwa forum

Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-08-17 16:56:06

admirał
Administrator
Dołączył: 2017-08-17
Liczba postów: 11
Windows 7Chrome 60.0.3112.90

julian tuwim do krytykow,trudy majowe

Wiersz jest liryką zwrotu do adresata – adresatem są krytycy literaccy, na co wskazuje tytuł utworu oraz użyta przez poetę klamra poetycka. Podmiot liryczny, który można utożsamić z samym autorem, zwraca się do krytyków:

„Wielce szanowni panowie…!”

Nie są to jednak słowa wyrażające szacunek czy uznanie, wręcz przeciwnie, przez artystę przemawia ironia, Tuwim prześmiewczym tonem drwi z krytyków.
Z pozoru wiersz przedstawia zwyczajną przejażdżkę tramwajem:

„A w maju-/ Zwykłem jeździć, szanowni panowie,/ Na przedniej platformie tramwaju!”

Podmiot liryczny jest zachwycony, szuka radości w najprostszych czynnościach codziennego życia, ma pozytywne i entuzjastyczne podejście do otaczającej go rzeczywistości. Poeta fascynuje się urodą miasta, występują motywy urbanistyczne:

„Miasto na wskroś mnie przeszywa!”

Wiersz „Do krytyków” jest swoistą polemiką pokoleniową – krytycy są zwolennikami starej konwencji poezji, jednak Tuwim na przekór im tworzy inną poezję. Odchodzi od patosu w sferę codzienności, co jest charakterystyczne dla poezji Skamandrytów, nie porusza patriotycznych tematów, fascynuje go młodość, witalizm, radość życia:

„Wesoło w czubie i w piętach!/ A najweselej na skrętach!”

Jego język jest lekki, prosty, zrozumiały, występuje w nim wiele wykrzyknień, jest nacechowany emocjonalnie, poeta nie używa trudnych metafor i wyszukanych słów, wybiera związki frazeologiczne i neologizmy:

„Z radości pęka pąkowie”

Jazda tramwajem może być także rozumiana jako mit ikaryjski – artysta realizuje swoje marzenia o wolności i nowej konwencji poezji, czerpiąc z życia codziennego. Z kolei maj symbolizuje wszystko to, co nowe, inne, świeże, jest również drugim adresatem utworu:

„Maju, maju! - -”

Tuwim używa apostrofę dwukrotnie oraz wykorzystuje pauzę, ponieważ nie potrafi nazwać towarzyszących mu emocji i uczuć – jego zachwyt i entuzjazm są nieograniczone.

























1.podmiot liryczny zwraca się do przyjaciela. prosi go by ten kochał całym sercem, nie myślał nad tym czy warto, żeby kochał
2.przedstawienie wiosny służy remu, ze wiosna ludzie się zakochują, przyroda natomiast kojarzy się ze szczęściem z radością i miłością
3. Trzeba kochać po majowemu -służy charakteryzowaniu postaci, bywa także sposobem ukazywania prawdziwego odczuwania pewnych sytuacji i wydarzeń
4. autor chce podkreślić treść, przekaz, chce zeby wszyscy to zapamiętali, zrozumieli

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
murarkaogrodowa - minesky - testoweeee - pitak - laziknamars